Saw Palmetto. Poznáte všetky jeho účinky a využitie?

Saw Palmetto. Poznáte všetky jeho účinky a využitie?

Malá, nenápadná palmovitá rastlina Serenoa plazivá alebo inak nazývaná aj Saw Palmetto je pôvodom zo Severnej Ameriky.

Pre svoje pozitívne účinky sa dostala do povedomia ľudí po celom svete. Okrem toho, že znižuje plešatosť u mužov, taktiež pomáha pri liečbe zväčšenej prostaty, zmierňuje príznaky prechladnutia, migrény a zvyšuje chuť na sex.

Najznámejšie účinky rastliny Saw Palmetto

Plody Saw Palmetta sa vyznačujú vysokým podielom mastných kyselín, fytosterolov a flavonoidov. Práve im vďačíme za nasledujúce účinky.

1. Pomáha pri liečbe Benígnej hypertrofie prostaty (BPH)

Približne 60 % mužov po 60-tke má problémy s močovým mechúrom a vyprázdňovaním. Tie sú často spôsobené zväčšenou prostatou, ku ktorej dochádza, buď vplyvom hormonálnych zmien (nadmerná hladina estrogénu), zhoršením stavu ciev, alebo nedostatkom zinku.

Extrakt zo Saw palmetto zmierňuje príznaky zväčšenej prostaty, podporuje močenie, čím uvoľňuje tlak v močovej rúre.

2. Zmierňuje vypadávanie vlasov u mužov

Príčina vypadávania vlasov je v mnohých prípadoch spôsobená citlivosťou vlasových folikulov na DHT. DHT je mužský androgénny hormón, ktorý spôsobuje zmenšovanie folikulov a vedie ku kratšej životnosti a zníženiu produkcie vlasov.

Výťažky a doplnky zo Saw Palmetto blokujú účinok enzýmu, ktorý sa podieľa na premene testosterónu na DTH, čím znižujú vypadávanie vlasov.

3. Znižuje riziko rakoviny prostaty

Saw palmetto je jednou z piatich najbežnejšie používaných alternatívnych terapií pre mužov s rakovinou prostaty. Doplnky pôsobia ako inhibítory 5-alfa reduktázy, t. j. spomaľujú premenu testosterónu na DHT blokovaním a prevenciou enzýmu.

Využitie a dávkovanie

Rastlinu Saw palmetto spoznáte podľa vejárovitých listov a tmavočervených plodov – bobulí, ktoré sa používajú na výrobu čaju, oleja, ale i výživových doplnkov. Tie sú dostupné tak vo forme kapsúl, ako i prášku.

V prípade kapsúl je odporúčaná denná dávka 1 -2 kapsule, v závislosti od konkrétneho produktu. Pri prášku je vhodné rozmiešať 1 čl v 250 ml čistej vody a vypiť 2-krát za deň.

TIP: Vrátane klasických kapsúl a prášku si môžete zakúpiť aj telové mlieko s extraktom zo Saw Palmetto. Je určený pre mužov na miesta, ktoré sú najviac postihnuté plešatením.

Pridaj komentár