Mäta a jej liečivé účinky. Chutí a pritom lieči.

  • Bylinky si obľúbili už naši predkovia a obľúbenie si zachovali až dodnes.
  • Najmä v zimných ročných obdobiach, kedy vírusy chrípky číhajú na každom rohu stojí za vyskúšanie voňavý čaj z mäty.
  • Mäta má aj mnoho liečivých účinkov.

Trvácna rastlina, ktorá kvitne v júni až septembri. Má širokú škálu využitia od potravinárskeho priemyslu, cez likérnictvo a cukrárenstvo až po použitie v kuchyni. Nás však zaujímajú liečivé vlastnosti mäty.

Vyniká svojou prenikavou vôňou a chuťou. Mätový čaj tvorí základnú ponukou čajov v mnohých domácnostiach. Z mäty sa používajú predovšetkým jej listy, ktoré obsahujú veľké množstvo esenciálnych olejov, ktoré stoja za jej jedinečnosťou. Čaj z mäty dokáže ukľudniť podráždený žalúdok a pomáha pri črevných problémoch.

Existujú aj iné spôsoby ako si pomôcť. Éterické oleje pri lokálnom použití pomáhajú boľavým kĺbom, svalom a pri bolesti hlavy. Počas chrípky je veľmi účinná mätová inhalácia, ktorá uvoľňuje upchatý nos.

Mäta prieporná

Okrem takýchto spôsobov je možné použiť aj na iné domáce účely. Efektívny je mätový olej, ktorý slúži ako výborný repelent. V kuchyni dokáže účinne odpudzovať napríklad mravcov.

Mäta prieporná

Mätu dokážeme nájsť v mnohých vyšľachtených odrodách. Medzi najbežnejšie odrody patrí mäta klasnatá a mäta prieporná, ktoré určite pozná každý z nás. Odrody ako mäta čokoládová, mäta pomarančová alebo mäta jahodová sú bežne dostupné vo väčšine záhradníctvach.

Dlhé roky mätu využívajú aj bylinkári. Podľa BBC vytvorili vedci zo Salfordskej univerzity liek, ktorého hlavnou zložkou bola mäta. Ten mal zaujímavé výsledky pri blokovaní rastu nádorov.

V tradičnej čínskej medicíne sa pritom dlho využíva na liečbu niektorých ochorení vrátane niektorých druhov rakoviny.

V kocke si teda zhrňme liečivé účinky:

  1. posilňuje nervovú sústavu
  2. pomáha pri žalúdočných ťažkostiach
  3. utišuje bolesti žlčníka
  4. pomáha pri bolestiach hlavy
  5. pôsobí protizápalovo
  6. proti nespavosti

Pridaj komentár