Dozrievajú čerešne: Takto prospievajú vášmu zdraviu.

čerešne

Obdobie čerešní je tu!

Veľmi obľúbené čerešne nám dozrievajú a my sa už teraz tešíme, ako si na nich pochutíme. Mnoho z nás ich zavára, pripravuje z nich bublaninu či iné výborné koláče. Najzdravšie sú pre nás čerstvé. Viete vôbec, čo všetko tieto malé červené kôstkovice obsahujú a na čo sú dobré?

čerešne

K čomu napomáhajú čerešne

Čerešne nám môžu pomôcť v boji s mnohými ochoreniami. Dokážu zmierniť dnu, choroby čriev, reumatické problémy. Pomáhajú tiež pri chronických zápaloch močového mechúra, žlčových a obličkových kameňoch, účinne detoxikujú organizmus, chránia cievy proti ukladaniu zlého cholesterolu a tým chránia i naše srdce.

Dokážu znížiť horúčku, pomôcť pri zubnom ochorení – paradentóze a odstraňujú zápchu. Určite sa čerešniam nevyhýbajte, nakoľko sú pre zdravie viac ako prospešné.

Účinné látky

Poďme sa pozrieť na to, čo dobré vlastne čerešne obsahujú. Z minerálnych látok sú dôležitými napríklad vápnik, železo, fosfor, draslík, horčík, síra, zinok, bróm, nikel, kobalt, mangán a meď. Práve tá sa podieľa na tvorbe enzýmov dýchania buniek, nikel zasa ovplyvňuje krvotvorbu a síra detoxikuje.

Čerešne obsahujú aj účinné antioxidanty pri boji s rakovinou – flavonoidy. Z nich môžeme spomenúť napríklad kyselinu listovú, ktorá zabezpečuje správne fungovanie mozgu, nervov a rast. Veľmi dôležitý je aj vitamín C, ktorého je v čerešniach dostatok na posilnenie imunitného systému. Okrem toho pôsobí proti únave, posilňuje imunitu a je tiež účinný antioxidant.

čerešne

Čerešne zo záhradky

Radi by sme pripomenuli, že najlepšou variantou sú práve čerešne zo záhradky. Pri nich máte, na rozdiel od kupovaných, istotu, kde boli dopestované a či môžu obsahovať pesticídy.

Najlepšou voľbou skladovania je mrazenie, kde sa zachová najviac mikronutrientov. Nezabúdajme, že pri deťoch musíme byť opatrní – zvlášť pre deti do 3 rokov môžu byť čerešne silno laxatívne.

Pridaj komentár