- Počas hľadania životného smeru a štýlu môžeme hľadať inšpiráciu až v ďalekej dobe
kamennej. - Paleo strava vychádza z myšienok našich predkov, ktorí sa živili najmä lovom a samozberom.
- Jedná sa teda o konzumáciu potravín, ktoré sú pre náš organizmus prirodzené.
- Poďme si o tom povedať trochu viac!
Čo je to vlastne paleo?
Ide o priblíženie jedálničku čo najbližšie k našim predkom v dobe kamennej. V týchto časoch bolo obživou našich predkov to, čo si ulovili alebo čo si nazbierali. Teda napríklad huby, lesné
plody, orechy a rôzne semienka. V dnešnej dobe to znamená, že sa smú konzumovať také potraviny, ktoré nie sú produktom poľnohospodárstva a priemyslu. Podľa paleo filozofie priemyslové potraviny obsahujú veľa vecí, na ktoré nie je náš organizmus vyvinutý a škodí nám. V paleo strave teda konzumujeme iba skutočné jedlo, ktoré má hodnotu a nie len prázdne kalórie.
Potraviny v paleo strave
Základom takmer každej stravy sú bielkoviny. Tak je to aj v paleo strave. Bielkoviny sa nachádzajú predovšetkým v mäse a vo vajciach, čo paleotici považujú za prirodzené. Ďalšou základnou zložkou potravy sú ovocie a zelenina. V ovocí sa nachádzajú vitamíny a jednoduché cukry, ktoré sú pre náš organizmus potrebné. Zelenina je tiež vítaná a môžeme si jej dopriať koľko chceme. Tuky a omega mastné kyseliny paleotikom dodávajú semienka, ktoré sú ďalšou dôležitou zložkou stravy.
Čo je pre paleotikov neprijateľné?
Práve priemyslovo spracované potraviny sú zakázané, pretože väčšina z nich obsahuje mnoho solí, cukrov, farbív a neprirodzených zvýrazňovačov chuti. Podľa paleo filozofie nie je ľudské telo prispôsobené na konzumáciu obilnín a strukovín, pretože boli objavené len nedávno a radia sa medzi umelo vytvorené poľnohospodárske plodiny. Aj mlieko sa považuje za neprirodzené a preto aj všetky mliečne výrobky. Pre paleotikov je slovo alkohol synonymom jedu. Rovnako aj cukor a všetky jeho podoby. Ako sladilo je mierne prijateľný iba jed.
Stačí iba strava?
Pri dodržiavaní paleo stravy u väčšiny dôjde k poklesu váhy, no po ustálení nebude problém s jej udržaním. Keďže v období paleolitu patril k vtedajšej strave aj pohyb, nemal by chýbaťani v súčasnosti. Dodržiavaním paleo zásad dochádza k zlepšeniu celkovej kondícii a je aj prevenciou mnohých chorôb. Jedná sa najmä o cukrovku, kardiovaskulárne choroby, a veľa degeneratívnych chorôb. Stratia sa teda všetky choroby, ktoré v paleolite chýbali.